Zazimovanie bazéna

Koniec sezóny s teplým počasím prináša pre majiteľov bazéna jednu z dôležitých povinností, ktorou je zazimovanie bazéna. Tento krok by ste iste nemali vynechať, inak by mráz mohol napáchať zbytočné škody. Správny postup sa bude líšiť v závislosti od toho, či potrebujete zazimovať zapustený alebo nadzemný bazén. Záležať bude aj od materiálu, z ktorého je vyrobený.

#SHOW_MORE#

Ako zazimovať zapustený bazén

Ak máte zapustený fóliový alebo keramický bazén, najskôr odstráňte všetky nečistoty z vody, stien aj dna pomocou bazénového vysávača. Potom použite bežnú bazénovú chémiu na úpravu pH vody. Následne aplikujte zazimovací prostriedok, ktorý dezinfikuje celý systém vrátane filtračného piesku alebo skla.

zazimovanie bazéna

Odstráňte vodu z potrubia

Vodu z bazéna je potrebné vypustiť tak, aby jej hladina siahala 20 – 25 cm pod ústie skimmera, protiprúdu a trysiek. Vyberte tú možnosť, ktorá sa nachádza najnižšie. Nevyhnutné je tiež vyfúknutie zbytkov vody z celého systému. Jej zamrznutie by totiž mohlo spôsobiť nenávratné škody. Aby dnu nevnikli dažďová voda a sneh, použite záslepky. Odpojiť bude potrebné aj elektrické obvody. Na hladinu umiestnite dilatačné plaváky, ktoré zabránia vytvoreniu súvislej vrstvy ľadu.

Chémia na zazimovanie bazéna

Nasleduje použitie zazimovacej kvapaliny. Tá bráni tvorbe usadenín vodného kameňa, množeniu mikroorganizmov a rias. Jej použitie vám uľahčí čistenie bazéna pred nasledujúcou sezónov. Zazimovacia kvapalina sa z vody na jar postupne odbúra, keď dosiahne teplota vzduchu viac ako 22 °C.

zazimovanie bazéna

Krycia plachta na zazimovanie bazéna

Ak nemáte bazén s prestrešením, vhodné je použiť tiež zimnú kryciu plachtu. Jej úlohou je ochrániť bazén aj vodu.

Bazén so slanou vodou

Ak máte bazén so slanou vodou, skontrolujte zloženie zazimovacej kvapaliny. Nemala by sa v nej nachádzať meď. Odpojiť bude tiež potrebné prístroj na elektrolýzu.

Ako zazimovať nadzemný bazén

Aj pri zazimovaní nadzemného bazéna z PVC je potrebné dodržať správny postup. Začnite jeho vypustením, odpojením hadíc, filtrácie a iných súčastí. Potom vyčistite celý povrch a dôkladne ho osušte.

Po vyfúknutí nafukovacieho prstenca ho zrolujte tak, aby nevznikli priehyby. Odložiť ho bude potrebné na suché miesto, kde teplota neklesne pod bod mrazu. Samonosné bazény s nafukovacím prstencom odporúčame počas zimných mesiacov prekladať, aby sa na nich nevytvorili sklady. Môžete tak urobiť niekoľkokrát. Nezabudnite na vypustenie a vyčistenie filtrácie, ktorú môžete uskladniť spolu s bazénom.

Najpredávanejšie

aquacorrect startovaci balicek chemie bazen centrum
58 € –25 %
Pôvodne: 58 €  (–25 %)
43 €
(35,83 € bez DPH)
aquacorrect zazimovacia kvapalina 5 l bazen centrum
 
25,20 €
(21 € bez DPH)
aquacorrect zazimovacia kvapalina 1 l bazen centrum
 
8,48 €
(7,07 € bez DPH)
3 položiek celkom
aquacorrect startovaci balicek chemie bazen centrum
58 € –25 %
35,83 € bez DPH
43 €

základná výbava chémie pre majiteľov bazénu, vhodný pre menšie zapustené...

150180
aquacorrect zazimovacia kvapalina 1 l bazen centrum
7,07 € bez DPH
8,48 €

chráni bazén pred rôznymi nečistotami, balenie obsahuje 1 L prípravku

150171
aquacorrect zazimovacia kvapalina 5 l bazen centrum
21 € bez DPH
25,20 €

chráni bazén pred rôznymi nečistotami, balenie obsahuje 5 L prípravku

150175